Lista aktualności Lista aktualności

Solecka noc muzeów 2018

Tegoroczna edycja soleckiej nocy muzeów odbyła się pod hasłem „Tajemnice Puszczy Bydgoskiej”.

W dniu 19.05.2018 r. Muzeum Solca imienia Księcia Przemysła zaprosiło mieszkańców Solca na cykl wykładów pt.: „Tajemnice Puszczy Bydgoskiej”. Z tej okazji nie mogło zabraknąć soleckich leśników - zarówno słuchaczy jak i prelegentów.

Pan Nadleśniczy Jakub Siedlecki w swoim wystąpieniu, które prowadził pod hasłem „Krajobraz po poligonie”, opowiedział o perypetiach związanych z funkcjonowaniem oraz przejęciem poligonu we wsi Kabat od wojska, próbach jego rekultywacji i przyczynach ostatecznej decyzji o pozostawieniu tego obszaru do naturalnej sukcesji. Ważnym punktem prelekcji, któremu poświęcił dużo uwagi było przekazanie informacji, że teren poligonu jest niebezpieczny, a przebywanie na jego obszarze naprawdę grozi śmiercią. Rozminowywanie poligonu prowadzone było jedynie w części na której powstało Radiowe Centrum Nadawcze.

Pan Tomasz Głowski opowiedział o „Katastrofach i pożarach” na terenie byłego poligonu, a Pan Łukasz Wojtecki przedstawił zebranym ciekawe miejsca w Puszczy Bydgoskiej. 

Tekst: Agnieszka Kubiak-Szafkowska