Lista aktualności Lista aktualności

Sezon odnowieniowy w pełni

W tym roku Nadleśnictwo Solec Kujawski gościło liczną grupę Drzewiarzy, chcących posadzić "kawał lasu".

W tym roku Nadleśnictwo Solec Kujawski gościło liczną grupę z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet – Polski Komitet Narodowy EPAL. Część z nich to kontrahenci współpracujący z naszym Nadleśnictwem.

Tegoroczny zjazd zorganizowany został w Hotelu Leśnym przy Nadleśnictwie Solec Kujawski. Od początku nasi goście wystąpili z inicjatywą, jak to sami ujęli „chcemy posadzić kawał lasu”. Soleccy leśnicy bardzo chętnie przyjęli propozycję drzewiarzy zapewniając powierzchnię oraz sprzęt.

Spotkaliśmy się na powierzchni do odnowień w oddz. 172f, Leśnictwa Miejskie.

Po przywitaniu i krótkim instruktażu wszyscy z zapałem wzięli się do pracy. Wylało się dużo potu bo teren był ciężki – żwirowaty i gliniasty, a i wiosenne słoneczko mocno dawało się we znaki. Już po chwili przyznali, że nie spodziewali się tego, że w soleckich lasach będą musieli zmagać się z tak trudnymi warunkami.

W trakcie sadzenia okazało się, że w szeregach drzewiarzy jest liczna grupa osób posiadająca wykształcenie leśne, stąd też mnóstwo wspomnień związanych z sadzeniem lasu podczas praktyk terenowych w szkołach leśnych. Pozostali pamiętali sadzenie lasu jeszcze ze szkoły podstawowej. Ku zdziwieniu leśników padło mnóstwo merytorycznych pytań związanych stricte z odnowieniami, poprawkami i pielęgnacją lasu, ale przede wszystkim jak przystało na drzewiarzy tematem przewodnim było pozyskanie, manipulacja i wyróbka sortymentów.

Na koniec Nadleśniczy Jakub Siedlecki podziękował wszystkim uczestnikom i zaprosił aby na pamiątkę tego spotkania posadzić wzdłuż drogi „ Dębową Aleję Drzewiarzy ”. Po wspólnym zdjęciu, serdecznych podziękowaniach, zaprosiliśmy naszych przyjaciół drzewiarzy do dalszej tak owocnej współpracy i odwiedzania naszego Nadleśnictwa. 

Tekst: Zbigniew Puzio