Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów 2017

Akcja sadzonka w Nadleśnictwie Solec Kujawski ! W związku z Międzynarodowym Dniem Lasów do wspólnego sadzenia lasu wyruszyło biuro nadleśnictwa. Każdy leśnik chce sadzić las !!!

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto zostało ustanowione w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Każdego roku uświadamiamy społeczeństwu, w jaki sposób lasy i drzewa podtrzymują równowagę ekologiczną oraz chronią ludzi.

W ubiegłym roku 2016 Dzień Lasów dedykowany był roli lasów, jaką pełnią w zaopatrywaniu Ziemi w życiodajną wodę.

Tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Lasów 2017, towarzyszy hasło: „Lasy i Energia"

Zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie. Wykorzystanie energii z drewna spowalnia zmiany klimatu. Drewno jest odnawialnym źródłem energii. W Polsce każdego roku leśnicy sadzą aż 500 mln młodych drzew. Dlatego też powierzchnia lasów, mimo pozyskania, cały czas rośnie, obecnie zalesionych jest niemal 30 proc. kraju.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zachęca, aby tego dnia propagować ideę i działania związane z lasami, np. sadzenie drzew, sprzątanie terenów leśnych czy też  nagłaśnianie tej tematyki w mediach.

Właśnie dlatego w dniu 22 marca 2017 r. na terenie Leśnictwa Zagórzanka w Nadleśnictwie Solec Kujawski odbyła się akcja wspólnego sadzenia lasu przez pracowników biurowych naszego nadleśnictwa. Sadzenie lasu to znakomita okazja do tego, aby naprawdę poczuć tę energię płynącą z lasu i osobiście zrobić to o czym się mówi, czyli posadzić las !

Lasy są nieodłączną częścią naszego życia: zapewniają ochronę, bioróżnorodność i chronią przed zmianami klimatu. To także źródło pracy, schronienia i pożywienia. Z informacji ONZ wynika, że od lasów jest uzależnione życie 1,6 mld ludzi na całym świecie.

Obejrzyj filmy promocyjne dotyczące Międzynarodowego Dnia Lasów i udostępnij je innym.

Film przygotowany przez FAO* z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów 2017 został przetłumaczony przez Lasy Państwowe.

Warto wiedzieć, że:

  • Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła, dostarczają 75 proc. świeżej wody dostępnej na Ziemi, która jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych i przemyśle.
  • Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną.
  • Blisko 80 proc. światowej populacji, czyli 8 na 10 ludzi, jest narażona na niedobór wody.
  • Lasy zachowują się jak filtr wody, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia w ściółce oraz minimalizują erozję gleby.
  • Lasy, zatrzymując wodę obniżają temperaturę, tym samym przeciwdziałają ociepleniu klimatu.